SPORAZUMI O SLOBODNOJ TRGOVINI
Sporazum o slobodnoj trgovini (FTA - Free Trade Agreement) je dogovor između dve ili više zemalja partnera, koji ima za cilj formiranje zone slobodne trgovine, gde se zemlje slažu o određenim obavezama koje utiču na trgovinu robama i uslugama, kao i o zaštiti investitora i pravima intelektualne svojine, među ostalim temama. Postoje dve vrste trgovinskih sporazuma: bilateralni i multilateralni.
Bilateralni trgovinski sporazumi se sklapaju kada se dve zemlje slože da smanje trgovinska ograničenja u međusobnim odnosima, obično radi proširenja poslovnih mogućnosti.
Multilateralni trgovinski sporazumi, koij su najteži za pregovaranje i postizanje dogovora, su oni koji obuhvataju tri ili više zemalja.
↓
Status Srbije kao ugovorne strane nekoliko sporazuma o slobodnoj trgovini zaista je značajna prednost za zemlju. Ovi sporazumi pružaju preferencijalne carinske režime i trgovinske pogodnosti sa partnerima, čineći Srbiju atraktivnom destinacijom za investitore i preduzeća koja žele proširiti svoje poslovanje.
Pored toga, strateški položaj Srbije kao potencijalne 'tranzitne baze' između Istoka i Zapada predstavlja jedinstvenu prednost. Njena geografska pozicija u srcu Balkana omogućava joj da služi kao most za trgovinu i transport između Evrope i Azije. Ova centralna lokacija može dovesti do ekonomske i efikasne logistike za preduzeća koja se bave međunarodnom trgovinom.
Trenutno aktivni sporazumi o slobodnoj trgovini koji se primenjuju u trgovini sa kompanijama iz Srbije:
CEFTA - Srbija
EFTA - Srbija
EU - Srbija (Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju)
Evroazijska ekonomska unija (EAEU) - Srbija
Turska - Srbija (bilateralni)
Ujedinjeno Kraljevstvo - Srbija (bilateralni)
Ovi sporazumi pružaju Srbiji različite trgovinske pogodnosti i preferencijalne uslove u odnosu na zemlje sa kojima su sporazumi potpisani, čineći je atraktivnom destinacijom za međunarodnu trgovinu i investicije.
Srbija je takođe ugovorna strana Regionalne konvencije o preferencijalnim pravilima o poreklu pan-evro-mediteranskog regiona (PEM Konvencija), što omogućava primenu dijagonalne kumulacije između zemalja CEFTA, EU i EFTA. Ova konvencija se zasniva na mreži sporazuma o slobodnoj trgovini koji imaju identične protokole o poreklu.
Pravila PEM Konvencije trenutno su pod revizijom. Veliki broj ugovornih strana PEM Konvencije već primenjuje ova revidirana pravila bilateralno, dok se ne usvoji revidirana Konvencija od strane svih ugovornih strana PEM Konvencije. Ova tzv. "tranziciona pravila" se primenjuju kao alternativa trenutnim pravilima PEM Konvencije, koja i dalje ostaju u punoj primeni među svim ugovornim stranama PEM Konvencije.


POREKLO ROBE
Pravila o poreklu određuju odakle potiču proizvodi. To se ne odnosi na mesto sa kog su isporučeni...


SPOLJNOTRGOVINSKI SPORAZUMI
A Free trade Agreement (FTA) is an agreement between two or more cooperating...


OVLAŠĆENI IZVOZNK
The approved exporter status simplifies export formalities by allowing the authorised exporter...


KUĆNO CARINJNJE
In-house customs clearance is a simplified customs procedure where an economic operator...